YAPAY ZEKA GELİŞMELERİ, GPT-3 ve GELECEĞİN MESLEKLERİ!

Her geçen gün yepyeni gelişmeler ile karşılaştığımız yapay zeka alanına, devrim niteliğinde görülen bir yenisi daha eklendi. Open AI tarafından geliştirilen GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) tanıtıldı ve heyecanlandıran özellikleri ile çabucak hakkında konuşulan önemli bir konu haline geldi. Peki GPT-3 tam olarak ne ve nasıl özellikler taşıyor?

YAYGIN E-MAIL SAHTEKARLIKLARI ve KAÇINMA YOLLARI!

Gerek profesyonel bilgisayar kullanıcıları olarak yaygın bir biçimde, gerekse eğlence bazlı internet platformlarını ve şirket içi iletişim amaçlı mail hesaplarımızı yıllardır kullanmaktayız. Mail kutumuz ise gereksiz ve tanımadığımız mail adreslerinden gelen zararlı mailler ile gün geçtikçe daha da fazla dolmakta. Peki her kullanıcının artık sıklık ile maruz kaldığı bu tür mailler ne amaçlı gönderiliyor ve bunları tanıyıp korunmanın yolları nelerdir?

TEKNOLOJİ ve BİLGİ İŞLEMİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA AÇIĞA ÇIKIYOR!

Birçok şirketin evden çalışma sistemine geçişi ile birlikte video konferans, online görüşme ve yazışma platformları ile uzaktan eğitim portallarının önemi görülmüştür. Donanımsal üretim bir miktar zarar görürken, iletişim portalları, mobil uygulamalar, web siteleri, eğitim platformları ve yapay zeka yazılımları yüksek-düşük bütçeli şirketleri ve bireyleri ayırmaksızın iş kaybından korurken, virüse karşı tedbir ve sosyal mesafe konularında önemli ayrıcalıklar sağlamaktadır.

COVID-19 ve TEKNOLOJİ

Çin’in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve Covid-19 olarak adlandırılan virüsün hızlıca yayılması ve çok sayıda kayıplara sebebiyet vermesiyle Dünya Sağlık örgütü pandemi ilan etmiştir. Sözü edilen ve gündemde olan salgın, artık Türkiye dahil birçok ülkede çeşitli alanlarda etkilerini göstermektedir. Küresel Pazarlama Zirvesi ve Mobil Dünya Kongresi gibi yakın temas alanı oluşturacak birçok etkinlik ve kongreye katılmayacağını ileten şirketlerin bildirisiyle de dünya çapında iptal edilmiştir. Çok sayıda personel çalışan, değer odaklı şirket, evden çalışma sistemine geçmek istemiş ve bu durumla teknolojiye olan ihtiyaç artmıştır.[...]