COVID-19 ve TEKNOLOJİ

Çin’in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve Covid-19 olarak adlandırılan virüsün hızlıca yayılması ve çok sayıda kayıplara sebebiyet vermesiyle Dünya Sağlık örgütü pandemi ilan etmiştir. Sözü edilen ve gündemde olan salgın, artık Türkiye dahil birçok ülkede çeşitli alanlarda etkilerini göstermektedir. Küresel Pazarlama Zirvesi ve Mobil Dünya Kongresi gibi yakın temas alanı oluşturacak birçok etkinlik ve kongreye katılmayacağını ileten şirketlerin bildirisiyle de dünya çapında iptal edilmiştir. Çok sayıda personel çalışan, değer odaklı şirket, evden çalışma sistemine geçmek istemiş ve bu durumla teknolojiye olan ihtiyaç artmıştır.

Çalışanına değer veren firmalar uzaktan çalışma konusunda aksiyonlarını aldılar. İnsan sağlığını ön planda tutarak yeni çalışma dönemine açılan kapıdan adım atan şirketlerden biri olan Go Daddy müşterilerine ilgi çekici bir e-mail iletti. “Bizim için, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı kadar önemli bir şey yoktur. COVID-19 salgını yayılmaya devam ederken sizi ve dünya genelindeki diğer bağımsız girişimleri desteklemek için elimizden geleni yaptığımızı bilmenizi isterim.” sözleri ile başlayan ileti telefonların ve hizmetlerinin de aksamayacağını belirtirken, çalışan ve müşterilerin sağlığına verdiği önemi de vurguluyordu. Direkt olarak Go Daddy CEO’su Aman Bhutani tarafından yazılmış bu mail “Konu dışı veya önemsiz olduğunu düşünmeden tüm sorularınızı sorabilirsiniz (ancak destek ekibimiz evden çalıştığından bekleme süreleri uzayabilir, ayrıca evcil hayvan ve çocuk sesleri duyabilirsiniz). Yardıma ihtiyacınız varsa bizi arayın. Daima yardıma hazırız.” söylemiyle hem müşterilerini hizmet almak istediği her konuda ulaşmaları için teşvik ediyor hem de sıcak ve mizahi bir şekilde evden çalışmanın getirebileceği doğal halleri ortaya koyuyordu. Sağlık dilekleriyle sonlandırılan mail bu zorlu süreçte bile işlerin aksamadan ev ve sağlık güvencesinde de yürütebileceğinin bir kanıtı niteliğindedir.

Böyle güzel örneklere de rastladığımız günlerde işlerin yürütülmesinde teknolojinin yeri büyüktür. Çalışma düzeni ve iş dünyasında yeni bir dünyanın öngörüsü ve habercisi olarak kabul edilebilecek bu gelişmeler sürecin daha güvenli geçirilmesi ve iş takibi ile ilerlemesi açısından teknolojiye olan bağı arttırmıştır. Çoğu büyük ölçekli ya da küçük çaplı şirket uzaktan çalışma sistemi ile uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Salgının etkilerinin devam ettiği günler geçinceye kadar da yeni düzen birçok iş sektörüne uyarlanmış ve tüm sistem uzaktan yürütülecek şekilde faal hale geçmiş olacağı öngörülüyor. Süreç kalıcı değişiklikler de yaratacak olup, yazılım ve teknoloji sektörüne olan talepler gün geçtikçe artacak ve yeni düzene adımını atmayan şirketler tüm etkiler geçse bile değişimlere ayak uydurmamış bir sistemin içinde geride kalıp zorluklar ile karşı karşıya kalabilir.

Biz e2 yazılım ve danışmanlık hizmetleri olarak yeni düzene geçişiniz ve ilk adımınızdan iş geliştirme adımınıza kadar yardımcı olabilecek hizmetlerimizle yanınızdayız. Bizler de bu süreçte evden çalışıyor ve sizlerin de kurumsal web sitesi, e-ticaret sitesi, mobil uygulama, iş geliştirme ve planlamanızda yardımcı olacak programlar ile işlerinizi evden yürütebileceğiniz her ölçekte hizmetimiz ile yanınızda olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Hizmetlerimizi inceleyip iletişime geçebilir, blog yazımızı sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.